رضا یادگاری مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران به بیان توضیحاتی در خصوص پروژه‌های بازآفرینی شهری این استان در سال گذشته و نیز برنامه‌های سال جاری پرداخت.

او با بیان این که پروژه‌های بازآفرینی شهری شامل 31 پروژه با اعتبار بالغ بر 300 میلیارد ریال در دست اجراست، مهمترین پروژه‌های این استان را این گونه برشمرد: آسفالت معابر محلات ناکارآمد شهری در شهرهای یزد از جمله مهریز، میبد و ابرکوه، ساماندهی فضای شهری مجموعه‌های ارزشمند تاریخی نظیر باغ پهلوان‌پور مهریز، ساماندهی محله تاریخی مهرپادین مهریز، ساماندهی و کفسازی و آرامسازی معابر محله تاریخی امام زاده احمد ابرکوه و تهیه مصالح و تجهیز و لوله گذاری شبکه آب میبد (شهیدیه ) از جمله پروژه‌های در دست اجرا به شمار می‌روند.

او ادامه داد: همچنین تهیه طرح بازآفرینی مجموعه دولت‌آباد یزد، ساماندهی بافت محله درب قلعه ابرکوه، اصلاح شبکه روشنایی بافت ناکارآمد مهریز، مشارکت در احداث فضای تفریحی و ورزشی محله هاشم آباد مروست و بهسازی و نوسازی محله قلعه مروست را می توان به موارد بالا افزود.

یادگاری در مورد پروژه‌های تعریف شده برای سال جاری نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت: پروژه‌های تعریف شده برای سال جدید شامل تکمیل فازهای آتی و توسعه پروژه‌های بازآفرینی سال گذشته و پروژه‌های دیگری در راستای بهسازی و ارتقا کیفیت زیست ساکنان در محلات هدف بازآفرینی شهری با اعتباری بالغ بر 165 میلیارد ریال  است که می‌توان به ارائه خدمات آموزشی با هدف افزایش توانمندسازی ساکنان در محلات هدف بازآفرینی شهری،کمک در احداث مخزن آب محله حسن‌آباد یزد، ساماندهی و آسفالت حاشیه راه آهن محله اسکان، ساماندهی معابر محله حاشیه‌نشین هادی‌آباد هرات و مشارکت در احداث فضای تفریحی و ورزشی محله مظفریه بافق اشاره کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد ادامه داد: علاوه بر این‌ها، بهسازی و بدنه‌سازی محله اطراف قلعه تاریخی ابرند آباد (شهر شاهدیه)، ساماندهی و مرمت بازار تاریخی خان شهر بافق و تهیه طرح بازآفرینی مجموعه دولت آباد یزد (فاز تفصیلی) از دیگر پروژه‌هایی است که در سال جاری اجرایی خواهد شد.

به گفته یادگاری، میزان بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر یزد 7 هزار و 309 هکتار است که شامل 4 هزار و 836  هکتار بافت فرسوده، هزار و 433  هکتار بافت تاریخی مصوب و هزار و 40 هکتار سکونتگاه غیررسمی می‌شود.

او در خصوص اقدام‌های مرتبط با سکونتگاه‌های غیررسمی استان یزد نیز تصریح کرد: این اقدام‌ها شامل شناسایی و ارزیابی وضعیت موجود سکونتگاه‌های غیررسمی، اقدام‌های عمرانی جهت بهبود وضعیت کالبدی و محیطی این محلات شامل آسفالت معابر، تعریف و اجرای پروژه‌های زیربنایی و روبنایی، اقدام‌های حقوقی و ملکی شامل تعیین تکلیف اسناد اراضی و ساختمان‌های مسکونی فاقد سند مالکیت و سایر اقدام‌های توانمندسازی ساکنان از طریق آموزش و اعطای تسهیلات حمایتی می‌شود.

به گفته یادگاری بیش از 60 درصد اعتبارات بازآفرینی شهری استان در سال گذشته و سال جاری در محلات سکونتگاه غیررسمی هزینه شده است.

لازم به یادآروی است ابتدای هفته جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی و نیز مهدی عبوری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران 20 پروژه بازآفرینی شهری در استان یزد افتتاح شد.

         

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید