مدیرکل راه و شهرسازی استان قم از اعطای تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن به ساکنان و مجاوران بافت پیرامون حرم مطهر حضرت معصومه (س) به ازای هر واحد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، حسن صبوری درباره اعطای تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن به مجاورین و ساکنین بافت پیرامون حرم مطهر گفت: یکی از مسائل و مشکلات که در اطراف حرم مطهر شکل گرفته است بحث بیرون رانده شدن ساکنین و مجاورین از اطراف حرم مطهر بوده است.

 وی با بیان اینکه به واسطه این مشکل نابسامانی ها و ناکارآمدی های زیادی در بافت پیرامونی حرم مطهر رخ نمایی می کند، گفت: این مشکل در واقع به هویت تاریخی و معنوی حرم مطهر هم لطمه جدی وارد می کند و موجب کمرنگ شدن فرهنگ مجاورت در این بافت‌ می شود.

 صبوری با اشاره به اینکه محدوده 420 هکتاری بافت اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) به استناد طرح  تفصیلی مصوب کمیسیون ماده پنج استان در نظر گرفته شده است، گفت: برای جلوگیری از رانده شدن ساکنین و مجاورین از اطراف حرم مطهر و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در اجرای سیاست های کلی نظام در حوزه شهرسازی و جلوگیری از هرگونه اقدام برای تغییر در کاربری پهنه های مسکونی و اقدام احتمالی خارج از طرح های مصوب برنامه حمایت از تولید مسکن در بافت پیرامونی حرم های مطهر در قالب ارائه بسته تشویقی و برنامه جامع اقدام کلید خورده است.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به اینکه یکی از موضوعات فعالیت صندوق اعطاء تسهیلات و یارانه سود تسهیلات است، تصریح کرد:یکی از اقدامات صورت گرفته انعقاد قرارداد عاملیت سه جانبه فی ما بین صندوق سرمایه گذاری طرح حرم های مطهر، شرکت بازآفرینی شهری ایران و بانک توسعه تعاون به عنوان بانک عامل جهت اعطای تسهیلات تلفیقی نوسازی مسکن است.

 صبوری افزود: براساس این قرارداد سه جانبه مقرر شد به منظور توانمندسازی اقتصادی ساکنین و مجاورین محدوده بافت اطراف حرم، تسهیلات به میزان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی به ازای هر واحد مسکونی با سود 12.5 درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله اعطاء شود.

 وی ادامه داد: به این ترتیب مجاورین و ساکنین فعلی محدوده 420 هکتاری پیرامون حرم مطهر حضرت معصومه(س) می توانند با استفاده از این تسهیلات نسبت به ساخت و نوسازی واحد مسکونی خود اقدام کنند.

 صبوری خاطرنشان کرد: یکی از مزایای بهره مندی از این تسهیلات نسبت به سایر تسهیلات مشابه افزایش رقم از یک میلیارد به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بوده و دیگری کاهش نرخ سود تسهیلات است.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در پایان اظهار داشت: با تفاهمی که در آینده نزدیک میان صندوق سرمایه گذاری طرح حرم های مطهر، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور منعقد خواهد شد صندوق در قالب تأمین یارانه سود تسهیلات به حمایت از ساخت مسکن حمایتی نیازمندان با سود کمتر اقدام می کند./ اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم